
- Detalji
- Napisao EgbertNew
- Category: Grad Zagreb
Nastavljamo dobro uhodanim scenarijem bivših gradskih vlasti
Danas u vodećim medijima možemo pročitati članak u kojem zagrebački gradonačelnik Tomašević pucanje magistralnog cjevovoda u Zagrebu koristi kao ispriku za povećanje cijene vode.
Prema izjavi gradonačelnika, nemoguće je održavati sustav preventivno, nauštrb već ionako napuhanih režijskih troškova, a ipak u istoj rečenici najavljuje povećavanje plaća u gradskoj tvrtki. Iz izjave se može pretpostaviti da inflacija djeluje na zaposlenike, a nekim čudom zaobilazi građane pa eto, mogu izdvajati više.
Čak i kad bismo se svi pomirili s činjenicom da jedna ozbiljna gradska tvrtka poput Vodoopskrbe i odvodnje nema novca za financiranje vlastite infrastrukture, ne slažemo se s time da se ta sredstva prikupljaju na ovaj potpuno netransparentan način te umjesto da se doista namjenski koriste, potroše na plaće nemalog broja zaposlenika.
"Možemo" li možda izdvajati razliku između stare i nove, skuplje cijene na posebni račun te koristiti isključivo za poboljšanje infrastrukture? "Možemo" li transparentno saznati koliko našeg novca odlazi na plaće zaposlenika, a koliko na infrastrukturu?
Pitanje koje se opravdano nameće za naše gradske vlasti je, zašto se dotrajale cijevi redovito nisu mijenjale te zašto gradski vodovod za te potrebe nije izdvajao dio sredstava kroz protekla razdoblja? Zašto je došlo do ovakve situacije u Zagrebu, gdje je većina cijevi stara 60 i više godina?
- Detalji
- Napisao EgbertNew
- Category: Grad Zagreb
Tko kroji obrise Zagreba?
Daleke 1957. godine započeta je izgradnja Novog Zagreba, visoko urbaniziranog naselja. Šezdesetak godina kasnije u zapadnom dijelu grada neposredno iza City Center West trgovačkog centra niče novo stambeno naselje Špansko - sjever.
Zgrade se grade jedna tik uz drugu. Koliko prirodnog svjetla stanari mogu očekivati u svojim stanovima, je li zadovoljeno pravilo od najmanje 4 sata dnevno sunca u dnevnom boravku? Kakva će kvaliteta života budućih stanara ovog naselja biti?
Možda se kvalitetnim življenjem umjesto parkova, livada i otvorenog prostora danas smatra blizina trgovačkih centara. Izgleda da smo došli do faze stambenih spavaonica, a dnevno svjetlo zamijenili svjetlom naših laptopa i mobilnih telefona.
Iz članka objavljenog na https://www.zagrebjenas.hr/u-stenjevcu-se-gradi-puno-stanova-a-to-ne-prati-drustvena-infrastruktura/ napisanog 21.2.2021., vidljivo je da je i sadašnji gradonačelnik Tomašević, još iz perioda prije početka svog mandata svjestan činjenice kako javni sadržaji i društvena infrastruktura ne prate stanogradnju te kako nitko ne vodi računa o zelenim površinama. Ukoliko već nije u mogućnosti utjecati na norme i standarde urbane stanogradnje, nadamo se da će kao gradonačelnik poduzeti određene korake kako bi osigurao kvalitetu življenja sadašnjih i budućih stanara ovog novog naselja.